Strojírenství

Problematika bezkontaktního měření teploty kovů

Bezkontaktní měření teploty kovů především v teplotním rozsahu od 100°C do 3000°C je v řadě aplikací velmi důležité. Rozsah požadovaných teplot je velmi široký, stejně jako variabilita možných aplikací infračervených teploměrů ve strojírenském průmyslu.

V rámci širokého rozsahu teplot důležitých pro zpracování kovů je nezbytné měřit i v ruzných spektrálních rozsazích. To je důvodem, proč je nutné použít i různá měřicí zařízení (pyrometry, termokamery, infračervené řádkové kamery). Problémem může být výběr toho správného zařízení pro konkrétní kov a teplotní rozsah.

Příklady možného použití bezkontaktních měřicích přístrojů při měření teploty kovů najdete zde:

Odlévání

metallurgie_temperaturmessung_giessstrahl_pyrometer_pyrospot_02

Systémové řešení společnosti DIAS pro slévárny je tvořeno pyrometry, zobrazovací a vyhodnocovací jednotkou a softwarem. Díky tomuto systému lze (pomocí vhodných algoritmů) kompenzovat teplotní rozdíly v rámci naměřených výsledků způsobené kolísáním proudu tekutého kovu.

Kovové pláty

metallurgie_temperaturmessung_flachstahl_infrarotkamera_pyroview_02

Kombinací termokamery PYROVIEW a softwaru PYROSOFT lze měřit teplotu kovových plátů během jejich výroby a zároveň identifikovat a vyhodnocovat pozici, velikost a počet těchto horkých objektů.

Indukční kalení kovových prvků

metallurgie_temperaturmessung_induktiv_haerten_pyrometer_pyrospot1

Částečný a krátký ohřev kovových obrobků během indukčního kalení klade vysoké nároky na kvalitu a odolnost měřicích zařízení. Naše robustní pyrometry DIAS jsou pro tyto aplikace vhodné mimo jiné pro své velmi malé rozměry a velmi snadné a rychlé nastavování parametrů měření.

Kontinuální odlévání

metallurgie_temperaturmessung_strangguss_stahl_eisen_infrarotkamera_pyroview_02

Příliš nízká nebo příliš vysoká teplota proudu oceli při odlévání může vést ke značným problémům s výslednou kvalitou výrobků, což samozřejmě vede k vysokým finančním ztrátám. Homogenitu teplot při odlévání oceli lze kontrolovat a řídit pomocí bezdotykových měřicích zařízení DIAS.

Ocelárny – betonářská ocel

metallurgie_temperaturmessung_stahl_eisen_infrarot_linienkamera_pyroline_02

Aby se zabránilo křehnutí betonářské oceli ve výrobě, teplota nesmí být nižší ani vyšší než velmi úzce stanovený teplotní rozsah. Řádková termokamera DIASPYROLINE poskytuje možnost měření teplot oceli bezdotykově a zobrazovat výsledek ve formě termogramuspolu s teplotním profilem.

Strojní kování na bucharu/lisu

metallurgie_temperaturmessung_schmieden_metall_eisen_pyrometer_pyrospot_02

Pyrometry DIAS mohou být použity k bezkontaktnímu monitorování teplot při procesech tvarování předehřátých kovových prvků pomocí bucharu či lisu – při tzv. strojním kování.